- Historie regionu Luby
- Historie společnosti
- Nástroje ARS Music
- Studentské nástroje
- Koncertní nástroje
- Mistrovské nástroje
- Smyčce
- Etikety
Kontakt
AKORD KVINT spol. s r.o.
Chebská 378
351 37 LUBY
Česká republika
Tel./Fax: +420 354 596 195
akordkvint@akordkvint.com
FACEBOOK
Mapa
Akord Kvint spol. s r.o.
I. ROČNÍK VÍKENDOVÝCH HOUSLAŘSKÝCH DÍLEN
30.05. – 01.06. 2014, v hotelu U Špejcharu
Společnost Akord Kvint spol. s r.o. uspořádala se svými spolupracovníky
jedinečnou akci pro pedagogy uměleckých škol a odbornou veřejnost! Bylo nám potěšením být v jejich milé přítomnosti. S laskavým svolením uveřejňujeme článek jednoho z účástníků, pana Milana Zíky, jenž plně vystihuje atmosféru uplynulé události.
"Nevím, jak často se vám stává, že se dostanete na akci, po jejímž absolvování se vám nechce věřit, že jste na ní byli. Pro skupinu 16 učitelů houslí a příznivců houslařského umění byl bezesporu takovou akcí víkend 30.5. – 1.6. strávený v Houslařských dílnách Akord Kvint v Lubech a v hotelu U Špejcharu v nedaleké Kopanině.
Majitel Houslařských dílen Akord Kvint Ing. Josef Holiš se rozhodl uspořádat pro zájemce víkend naplněný setkáním s tajemstvím houslařského umění a s osobnostmi houslové pedagogiky a interpretace. Jemu patřila i úvodní páteční přednáška o historii firmy a principech, na nichž byla vybudována a díky nimž úspěšně funguje. Mezi ně patří především neuvěřitelná kombinace kvality všech řad jejích výrobků, jejich cenové dostupnosti a okamžité hratelnosti. Sympaticky působily pro nezasvěcené možná až urputně vypadající snahy neslevit na kvalitě, ba ji dále zvyšovat, a šířit tak po celém světě nejen vlastní výrobky, ale i povědomí o české dovednosti. Ještě výš však stojí upřímnost přednášejícího a odvaha jednak nazývat věci pravými jmény, jednak zveřejnit informace z firemní kuchařky – „jak se to u nás dělá“. Jakoby bokem se účastníci dověděli i to, jak tvrdě funguje nástrojový a výukový byznys ve světě. Zřejmě by mnozí z nás českých učitelů měli problém v něm obstát ……..
Hlavní náplní setkání byl čas strávený nad konkrétními houslemi, které si každý účastník přivezl a učil se na nich pod dohledem (a samozřejmě s pomocí) mistrů houslařů Luboše Derahy, Jana Fronka, Jana Lorenze, Davida Pötzla a Petra Rácze postavit duši, upravit a napasovat kobylku, kolíčky a horní pražec, zkontrolovat výšku struníku a podobně. Tato praktická část byla svým způsobem pohádková – sedíte v houslařské dílně uprostřed mnoha různě rozpracovaných houslí a učíte se od vedle sedícího mistra houslaře, jak být soběstační v základních houslařských operacích…….. Berete do rukou nikdy nevyzkoušené speciální nástroje – a ono to funguje! Dovednosti navýsost praktické a přitom nepostrádající kouzlo, navíc umocněné milým odborným dohledem a vedením. Porozumění houslím v nich dostává nový rozměr. A prohlubuje obdiv k těm několika kouskům dřeva a především k těm, kdo s nimi opravdu umí zacházet a rozumí jim. My účastníci jsme z té podivuhodné „knihy o houslích“ přečetli tak první stránku…… Symbolickou korunu praktické části dodala ukázka potahování smyčce v provedení mistra smyčcaře Luboše Odlase.
Tato praktická základní náplň setkání byla doplněna neméně hodnotnými přednáškami/besedami s prof. Jaroslavem Foltýnem, prof. Františkem Pišingrem, manželi Michalovými ze ZUŠ Police nad Metují a jejich synem Matoušem, studentem nejprestižnější světové hudební školy The Juillard School. Pohled do fungování světového hudebního dění „zevnitř“ byl na jedné straně fascinující, na straně druhé opět potvrzoval to, že tvrdá příprava je sice nesmírně důležitá, ale neobejde se bez podpory kvalit osobních. Nemenší zájem vzbudila i přednáška znalce v oboru hudebních nástrojů a mistra houslaře Jana Pötzla.
Kulturním vrcholem akce byl pak večerní koncert Andrey Vavrušové a Šimona Michala. Slečna Vavrušová předvedla své umění v Lisztově „Mefistově valčíku“ a Fišerově „Sonátě Čert“ i jako doprovod pana Michala v Wieniawského „Polonéze D dur op.4“, Čajkovského „Sentimentálním valčíku op.51 č.6“, Paganiniho „Cantabile, Sarasatových „Cikánských melodiích“, Sukově „Písni lásky“ a Waxmanově „Carmen fantasy“. Oba mladí umělci si svým výkonem vysloužili oprávněné ovace vestoje; jejich výkon byl opravdu excelentní.
Nedělní tečkou za celou akcí byla návštěva Muzea hudebních nástrojů v nedalekém Markneukirchenu. K vidění je tam celá historie všech typů hudebních nástrojů, největším exponátem jsou pak přes 4 metry vysoké housle.
Když celý ten čas, prožitý navíc ve skvělém Hotelu U Špejcharu se skvělou kuchyní, označím jako mimořádný víkend s mimořádnými lidmi, stejně to nepostihne hloubku, rozsah a intenzitu toho, co jsme tu zažili, dostali a naučili se. Prostě chválabohu pořád existují lidé, kteří jsou v dobrém slova smyslu „nezařaditelní“, mající dostatek nápadů a zároveň i sil je vykonat. Lidé s ideály, lidé myslící na lidi a přitom ne snílci. V realitě života se dobře orientující, ale ne jí podlehnuvší, nýbrž naopak ještě rozdávající a inspirující filantropové.
Děkujeme rodině Holišů a všem zúčastněným a zainteresovaným z Houslařských dílen Akord Kvint, z Hotelu U Špejcharu a z Houslařského atelieru Pötzl za veškerou péči a energii pro nás vynaložené.
Mgr. Milan Zíka, jeden z účastníků workshopu"