- Historie regionu Luby
- Historie společnosti
- Nástroje ARS Music
- Studentské nástroje
- Koncertní nástroje
- Mistrovské nástroje
- Smyčce
- Etikety
Kontakt
AKORD KVINT spol. s r.o.
Chebská 378
351 37 LUBY
Česká republika
Tel./Fax: +420 354 596 195
akordkvint@akordkvint.com
FACEBOOK
Mapa
Koncertní nástroje
Jan Lorenz | Pavel Mosbauer | Jan Fronk | Luboš Deraha
U strunných hudebních nástrojů, které mají dřevěnou rezonanční skříňku (korpus/ tělo), rozhoduje o zvuku nástroje nejen výkon hudebníka a jakost strun, ale i celá konstrukce nástroje sestaveného z početných dílů. Vedle jakosti použitého dřeva záleží také na tvaru, tloušťce, vypracování a lakování nástroje.
Výjimečnost koncertních nástrojů zhotovených v dílnách společnosti Akord Kvint je dána především kvalifikací jejich houslařů, kvalitou dřeva a povrchovou úpravou. Všechny studentské a koncertní housle, violy a violoncella jsou postaveny houslaři a mistry houslaři.
Tento tým zvládá výše uvedené procesy na nejvyšší úrovni. Nástroje Akord Kvint jsou pak díky distributorům, které má společnost po celém světě, skutečně oblíbené a dosažitelné za rozumnou cenu jak pro talentované studenty a profesionály, tak i pro ty, kteří berou hru na hudební nástroje jako hobby.
Model výroby v našich dílnách umožňuje bezpečně a efektivně předávat znalosti a zkušenosti z generace na generaci, a tak uchovávat místní tradici výroby smyčcových hudebních nástrojů. Jsme hrdí, že se nám tak podařilo vyprofilovat již čtvrtou generaci houslařů – mistrů ve svém oboru. Přes skupinu okolo Josefa Holpucha, následovanou skupinou houslařů okolo Karla Poplšteina, po tým kolem Jana Lorenze a Jana Fronka, až k Luboši Derahovi a Pavlu Mosbaerovi.
Kvalifikace
Celý personál naší společnosti se sestává z vyučených houslařů, část z nich posléze dosáhla úrovně mistrů houslařů. Tuto kvalifikaci získali na houslařské škole v Lubech, kde byli vedeni např. Miroslavem Pikartem a Karlem Zadražilem. Mistrovské kurzy pak absolvovali pod vedením Aloise Šibala, Josefa Dvořáka, Emila Lupače a dalších. Další „školu“ získávali pod vedením takových praktiků jako jsou Josef Holpuch, Jan Lorenz, Jan Fronk a byl Karel Poplštein. Akord Kvint spolupracuje a spolupracoval s pedagogy Pražské konzervatoře, členy Dvořákova kvarteta – Jaroslavem Foltýnem, Pavlem Kudeláskem, Jaroslavem Ruisem a Františkem Pišingerem, když s nimi konzultuje tónovou kvalitu koncertních a mistrovských nástrojů. Naše společnost dále spolupracuje s renomovanými pedagogy českých hudebních škol jako jsou Ladislav Michal, Jaroslava Staňková, Miroslav Pikhart a další. Houslaři se zúčastňují odborných seminářů, které pro ně firma pořádá. V poslední době jim své zkušenosti předávali Michael van Berkum, Eduard Schwen, Miroslav Petráš, či Nicolas Despiau, nebo produktoví specialisté společnosti Thomastik Infeld, špičkoví hráči Attila Pasztor a Stojan Jovanovic. Velmi dobré vztahy dlouhodobě udržujeme i s mistry houslaři Josefem a Davidem Poetzlem.
Kvalita dřeva
Na stavbu nástrojů se používá alpský smrk a žíhaný bosenský javor nejvyšší kvality. Je získáván z pil na rezonanční dřevo v Německu. Desky, krky a luby z těchto zdrojů jsou správným způsobem po kácení ošetřeny, nařezány či naštípány, perfektně uskladněny a dlouhodobě vysoušeny přirozeným způsobem.
Povrchová úprava
Lakování nástrojů činí houslařům velké starosti, neboť velmi často zhoršuje původní zvuk bílého nástroje. Docílení dokonalé úpravy povrchu, krásné barvy a lesku laku vyžaduje bohaté znalosti a zkušenosti. Zároveň se jedná o velice pracnou a časově náročnou záležitost. Mistři houslaři z Akord Kvintu oplývají nadstandardními znalostmi o povrchové úpravě strunných smyčcových nástrojů. Používané laky si sami mistři houslaři připravují podle vlastních, dlouhodobě osvědčených receptur. Samotná technologie lakování je pak klíčem k finálnímu úspěchu celého procesu.
Ocenění
V letech 2014 a 2019 získaly nástroje z dílen Akord Kvint ocenění na mezinárodní houslařské soutěži Soul and Shape v Moskvě. Zlatou medaili v kategorii housle si odnesl model č. 40. Druhou cenu získal ve stejně kategorii model č. 30 Jan Lorenz. V kategorii viola obdržel první místo model č. 1/70.