- Historie regionu Luby
- Historie společnosti
- Nástroje ARS Music
- Studentské nástroje
- Koncertní nástroje
- Mistrovské nástroje
- Smyčce
- Etikety
Kontakt
AKORD KVINT spol. s r.o.
Chebská 378
351 37 LUBY
Česká republika
Tel./Fax: +420 354 596 195
akordkvint@akordkvint.com
FACEBOOK
Mapa
Jednoduchá údržba nástroje
Zákazníkům, kteří si zakoupí nástroj od firmy Akord Kvint, nabízíme a doporučujeme vrátit ho zhruba jednou ročně zpět do našich dílen na bezplatnou prohlídku.
Vždy manipulujte s nástrojem tak, že jej držíte za krk a podbradek. Předejdete vzniku prasklin ve dřevě z přílišného tlaku prstů a poškození laku. Nikdy nástroj o nic neopírejte, nenechávejte jej ležet na židli, vždy jej ukládejte do pouzdra. Praskliny a jiná poškození nástroje musí opravovat kvalifikovaný a zručný houslař, nejlépe ihned po vzniku závady. Strunné smyčcové hudební nástroje jsou velmi citlivé na extrémní teploty a vlhkost, které je mohou poškodit, aniž je budete používat. Příliš nízká vlhkost je příčinou vzniku prasklin. Pokud máte v pouzdru na housle vlhkoměr, vlhkost na něm by neměla klesnout pod 40 %. Nikdy nenechávejte nástroj v autě. Za určitých okolností zde může teplota stoupnout natolik, že dojde k poškození povrchové úpravy. Pokud se nacházel nástroj v teplotách pod bodem mrazu, nechejte jej poté pár hodin v pouzdru stabilizovat se.
Zde je několik tipů k jednoduché údržbě, kterou mohou provádět sami hráči:
Výměna strun
Struny by se měly měnit jedna po druhé a ne najednou z důvodu toho, aby byl na kobylce stále rovnoměrný tlak. Pokud se povolí několik strun najednou, hrozí posunutí nebo i zborcení duše nástroje.
Každá struna by měla být na kolíčku navinutá tak, aby spočívala na jeho silnějším místě uvnitř kolíčkové skříně. Nemá se však dotýkat kolíčkové skříně, proto zde nechte milimetr volného prostoru. Takto se bude kolíček snadněji otáčet a zároveň lépe držet ve svém otvoru. Jestliže se s kolíčkem ztuha manipuluje, nebo naopak prokluzuje, naneste na místo, v kterém se dotýká kolíčkové skřínky, trošku pasty na kolíčky.
Při navíjeni struny držte strunu napjatou a veďte tak, aby procházela drážkou v pražci. Jednou za čas naneste do těchto drážek tuhu pomocí měkké tužky. Struny zde budou lépe klouzat a déle vydrží.
Kobylka
Kobylka na Vašem nástroji stojí volně a na místě ji drží pouze struny přes ni napjaté. Kobylky jsou velmi přesně tvarovány, a tak když jsou správně usazeny - jejich nožičky sedí na horní desce nástroje a struny jsou ve správné výšce - pak má kobylka má správnou váhu i tloušťku.
Ujistěte se, že kobylka na vašem nástroji stojí zpříma a nenaklání se - obzvlášť poté, kdy měníte struny. Pokud se naklání, lze ji upravit do správné polohy tak, že lehce povolíte struny a pak kobylku napřímíte mírným tahem v sevření mezi ukazováčky a palci.
Jednou za čas naneste do drážek pro struny tuhu pomocí měkké tužky. Struny zde budou lépe klouzat a déle vydrží.
Nežádoucí zvuky
Nežádoucí zvuky se mohou vyskytnout z nejrůznějších důvodů. Zde jsou ty nejběžnější oblasti, na které se v takovém případě můžete zaměřit:
Podbradek může drnčet o struník, pokud se na něj bradou během hry příliš tlačí. Podbradky mohou rachotit i tehdy, když se uvolní jejich upínání. Hmatníky bzučí tehdy, když nejsou řádně přilepeny.
Jisté noty mohou mít bzučivý zvuk v případě, že je hmatník opotřebený nebo nesprávně upravený od výrobce.
Dolaďovače na struníku mohou drnčet, pokud se jejich šroubky uvolní. Lepené spoje a spáry se mohou rozlepit, což je také častým zdrojem bzučení. Jakékoli lepení by měl provést specialista a je velmi důležité dodržet správný postup a použít vhodné lepidlo.
Smyčec
Ty nejzákladnější a nejdůležitější zásady týkající se smyčce jsou následující:
Nikdy při hře smyčec neutahujte přespříliš a po hře ho vždy povolte a uvolněte tak napětí žíní. Pokud se smyčec ponechá napjatý, může ztratit pružnost a už nebude "hrát dobře", což platí zejména u levnějších smyčců. Je možné nechat si smyčec znovu napružit, tato oprava je ale poněkud nákladná.
Žíně by se měly pravidelně měnit v závislosti na tom, jak často se smyčec používá. Žíně se mohou opotřebovat a trhat a také slepit kalafunou. V případě nutné výměny žíní hledejte pomoc u odborníka.
Čistění
Ten nejlepší způsob, jak udržet Váš nástroj čistý, je otřít ho měkkou prachovkou poté, co dohrajete a předtím, než ho uložíte do pouzdra. Tím předejdete hromadění kalafuny a nečistot, jenž způsobují poškození laku a strun. Na naše nástroje doporučujeme vynikající leštidlo od firmy Hammerl GmbH und CO. KG, D-91081 Baiersdorf (JOHA® Glanz- und Pflegepolish).
Leštění houslí, viol a cell je velmi jednoduché a jeho výsledný efekt má své estetické kouzlo. Před použitím leštidla tubu řádně protřepejte. Naneste ho na jemný hadřík v množství zhruba větší mince a pak mírným tlakem rozetřete po celém lakovaném povrchu houslí. Poté mírně přitlačte a nástroj vyleštěte do sucha. Pokud se o lak pečuje tímto způsobem a veškeré nečistoty, otisky prstů a prach jsou pravidelně odstraňovány, nástroj si uchová vzhled zbrusu nových houslí.
Pokud na nástroji ulpí nečistoty a lepkavá kalafuna, musí ho velmi pečlivě očistit specialista. Nikdy nevystavujte housle ani smyčec horkému nebo vlhkému prostředí. Než nástroj vyvezete do zahraničí, informujte se o tamějším klimatu a jeho možném vlivu na něj.